Aranżacja ogrodu Ogród Ogrodzenia Systemy ogrodzeniowe

Idzie wiosna – zaplanuj aranżację swojego ogrodu

Idzie wiosna – zaplanuj aranżację swojego ogrodu
Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że z niecierpliwością wyglądamy wszelkich oznak wiosny. Zanim jednak prace ogrodowe ruszą pełną parą, warto zastanowić się, jak chcemy zaaranżować przydomową przestrzeń i zaplanować kolejność działań. Aby stworzyć nie tylko funkcjonalne, ale też spójne i estetyczne otoczenie, musimy bowiem starannie dobrać jego kluczowe elementy. Na co szczególnie zwrócić

Idzie wiosna – zaplanuj aranżację swojego ogrodu

Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że z niecierpliwością wyglądamy wszelkich oznak wiosny. Zanim jednak prace ogrodowe ruszą pełną parą, warto zastanowić się, jak chcemy zaaranżować przydomową przestrzeń i zaplanować kolejność działań. Aby stworzyć nie tylko funkcjonalne, ale też spójne i estetyczne otoczenie, musimy bowiem starannie dobrać jego kluczowe elementy. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Dlaczego niektóre posesje przykuwają wzrok i zachwycają swoim wyglądem? Oczywiście duże znaczenie odgrywa dom – jego architektura i sposób wykończenia. Jednak ważne jest też otoczenie. Najlepsze wrażenie robi przestrzeń, która harmonijnie współgra z budynkiem, eksponuje jego walory, jest zadbana i przemyślana. Nawet skromny dom będzie prezentował się doskonale, jeśli otacza go uporządkowany, zorganizowany z pomysłem ogród.

Dobry projekt to podstawa
Kluczem do sukcesu w zagospodarowaniu działki jest spójna koncepcja. Tu nie ma miejsca na przypadek. Pamiętajmy bowiem, że naszym celem jest stworzenie miejsca, które będzie zarówno piękne, jak i funkcjonalne. Tylko wówczas codziennie będziemy cieszyć się wspaniałym widokiem i korzystać z przydomowej przestrzeni wygodnie i z przyjemnością. Zanim więc przystąpimy do prac na zewnątrz, posadzimy rośliny, zamówimy materiały, czy postawimy konkretne elementy ogrodowej architektury, zastanówmy się, w jaki sposób chcemy wykorzystywać naszą posesję i na jakim efekcie nam zależy.

Bez względu na to, czy zabieramy się do aranżacji otoczenia nowo wybudowanego domu, czy też chcemy przeorganizować już istniejący ogród, warto pochylić się nad kartką papieru i rozrysować sobie projekt naszej posesji. W projekcie zagospodarowania działki, który składamy w urzędzie występując o pozwolenie na budowę, wytyczone są jedynie najważniejsze elementy, takie jak brama wjazdowa, furtka, podjazd czy główne ciągi komunikacyjne. Jest to jednak zwykle zaledwie wstępny zarys, najczęściej rozwiązany w najprostszy sposób. Można znaleźć o wiele ciekawsze rozwiązania. Wykonanie kompleksowego projektu ogrodu warto zlecić architektowi lub architektowi krajobrazu, szczególnie gdy nasza działka jest trudna (ma nierówną powierzchnię, nietypowy kształt lub uciążliwe sąsiedztwo). Można też skorzystać z pomocy specjalistów i zamówić projekt konkretnego elementu w firmie, której zlecamy np. wykonanie ogrodzenia lub nawierzchni.

A to już wiesz?  Wszechstronność na każdą kieszeń – ogrodzenie panelowe Fox

Wybierz styl
Punktem wyjścia do aranżacji działki zawsze będą warunki, które na niej panują oraz to, co już na niej istnieje. Projekt w pewnym stopniu zdeterminowany zostanie przez kształt i wymiary parceli, położenie względem stron świata, ukształtowanie powierzchni czy najbliższe sąsiedztwo. Przyjrzyjmy się także elementom, które już na niej mamy, np. rozmieszczeniu drzew, które chcemy pozostawić. Oczywiście najważniejszy jest dom – jego lokalizacja na działce, umiejscowienie wejścia czy tarasu, bryła, kolorystyka, zastosowane materiały.

– Najprostszym sposobem na stworzenie spójnej przydomowej przestrzeni jest nawiązanie do stylistyki budynku – podpowiada Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Wybierając ogrodzenie, zastanówmy się, jaki charakter ma nasz dom. Do nowoczesnej architektury zwykle pasują minimalistyczne, zgeometryzowane przęsła, w przypadku tradycyjnej zabudowy świetnie sprawdzą się klasyczne rozwiązania z pionowych kształtowników, natomiast okazałą rezydencję można otoczyć ogrodzeniem wzbogaconym ozdobnymi detalami. Warto też wykorzystać elementy występujące na elewacji i powtórzyć je w ogrodzie. Może to być kolor lub materiał, kształt barierki albo dekoracyjny wzór, który uczynimy motywem przewodnim również na ogrodzeniu, ścieżkach czy altanie.

Podziel na strefy
Działka, podobnie jak wnętrze domu, ma swoje strefy ściśle związane z określoną funkcją. Zwykle pokrywa się to z lokalizacją danej części ogrodu. Zasadniczy podział przebiega najczęściej między strefą frontową, znajdującą się przed budynkiem, a strefą prywatną organizowaną za domem. Pierwszej nadajemy reprezentacyjny charakter, to ona jest widoczna od strony ulicy, z nią stykają się nie tylko goście wchodzący do domu, ale też przypadkowi przechodnie. Nie zapominajmy też, że pełni ważną rolę komunikacyjną. To tu znajduje się furtka i wejście do budynku, a także brama wjazdowa i podjazd. Część znajdująca się z tyłu zwykle przybiera mniej formalny charakter. Przeznacza się ją w głównej mierze na strefę rekreacyjną – taras, grill, przestrzeń na stół, leżaki czy hamak. Można tam też zorganizować plac zabaw, oczko wodne czy altanę. Za domem umieszcza się także część gospodarczą – domek na narzędzia, miejsce do składowania drewna, zbiornik na gaz lub szambo.

A to już wiesz?  Jak prowadzić ścieżki wokół domu?

– Ogrodzenie także można zróżnicować w zależności od stref ogrodowych – wyjaśnia ekspert Plast-Met. – Największą wagę przykładamy do ogrodzenia frontowego, które stanowi niejako wizytówkę całej posesji. Możemy wybrać np. jeden z wielu wzorów Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych. Jeśli chcemy zaoszczędzić, nie musimy montować tego typu ozdobnych przęseł dookoła całej posesji. Granicę między sąsiednimi działkami można wyznaczyć np. za pomocą siatki lub lekkich ogrodzeń panelowych. Gdy zależy nam na wizualnym oddzieleniu części rekreacyjnej, wybrać możemy ogrodzenie mniej przezierne lub zamontować na panelach specjalne taśmy ogrodzeniowe.

Zaplanuj kolejność prac
Kompleksowy projekt zagospodarowania działki pozwoli nam też w optymalny sposób zaplanować poszczególne prace. Zanim przystąpimy do działania, warto zastanowić się, co powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności. Chodzi tu zarówno o etapowanie inwestycji (nie wszystkie części ogrodu musimy wykończyć od razu), jak też uniknięcie sytuacji, w której zrealizowane już elementy będą nam kolidowały z kolejnymi.

– Pamiętajmy, że przed ułożeniem nawierzchni czy założeniem trawnika, dobrze jest rozprowadzić w ogrodzie instalację elektryczną, która zasili oświetlenie, napęd bramy czy domofon – zwraca uwagę Małgorzata Podemska. – Nowoczesne lampy ogrodowe, po podłączeniu do modułu zasilającego, mogą być sterowane zdalnie z wykorzystaniem domowego Wi-Fi. Zasilanie i sterowanie automatyką bramową oraz oświetleniem ogrodzeniowym można natomiast zintegrować w Centerboxie umieszczonym przy furtce.

Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem.
www.plast-met.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy